12.5 C
Jonava
2024 / 04 / 29

Prisipirkote per daug duonos? Specialistas patarė, kaip išlaikyti ją šviežią ilgiau

Ar jau skaitėte?

Baimindamiesi koronaviruso Lietuvos gyventojai tuština maisto lentynas, ne išimtis – ir duona. Tačiau, priešingai nei kruopų ar makaronų, duonos gaminių galiojimo laikas – itin trumpas, todėl atsargų ilgam neprikaupsite. Kepyklų atstovai skatina atsakingai vartoti ir pataria – kaip duoną laikyti ir kokią rinktis, kad šios nereikėtų išmesti.

- Reklama -

„Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius tikina, kad šiuo metu kepyklai – tikras darbymetis, mat duonos paklausa žymiai išaugo. Tačiau specialistas ragina atsakingai planuoti suvartojamus duonos kiekius, o įsigijus – tinkamai ją laikyti, taip sumažinant riziką išmesti.

Rankų plovimas – saugo ne tik nuo virusų

Nešvariomis, neplautomis rankomis pernešame ne tik virusus, bet ir potencialius duonos pelėsio sukėlėjus. Todėl maisto ruošos procesuose rankų higiena – itin svarbi.


Šeimininkės.info


„Praėjusių metų pabaigoje didžiulio dėmesio internete sulaukė dviejų ugdymo specialisčių iš „Discovery Elementary” mokyklos eksperimentas, kuriuo vaikus buvo mokoma apie rankų higienos svarbą. Eksperimentui buvo pasitelkta duona – vaikai jos riekeles čiupinėjo nešvariomis rankomis, plautomis muilu, taip pat dezinfekuotomis antibakteriniu skysčiu. Šios skirtingos riekelės buvo uždarytos plastikiniuose maišeliuose ir stebima jų būklė. Po kurio laiko ant duonos riekelės, kuri buvo liesta švariai muilu plautomis rankomis – jokių pelėsio žymių praktiškai nesimatė. O štai nešvariomis rankomis liesta duona buvo visiškai sugedusi. Tai puikiai įrodo, kaip svarbu yra tinkama rankų higiena”, – tikina specialistas.

Palaikykite švarą namuose

- Reklama -
„Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius.

Tačiau svarbi ne tik rankų, bet ir bendra aplinkos ir virtuvės paviršių higiena.

„Pelėsis – tai gyvas organizmas, kuris auga ir dauginasi, jeigu jam sukuriamos palankios aplinkos sąlygos. Todėl geriausia – jų tiesiog nesukurti. Virtuvės paviršius nuolat valykite, kad neužsiliktų maisto likučių ir senų produktų, kurie gali skatinti pelėsio ir jo sporų augimą. Taip pat visi paviršiai, ant kurių laikomi maisto produktai, turėtų būti sausi. Pasirūpinkite tinkama ventiliacija savo virtuvėje ar vietoje, kurioje laikote duoną. Tai neleis kauptis drėgmei, o tuo pat metu – ir pelėsiui“, – tikina „Gardėsio“ duonos atstovas.

Specialistas priduria, kad duonos laikymo vietą, jeigu ši yra uždara, rekomenduojama kartais dezinfekuoti, ypač jeigu anksčiau ten jau būta pelėsio.

„Jeigu jūsų duonos laikymo vietoje jau kažkada buvo laikoma supelijusi duona, tikėtina, kad pelėsis iš ten niekur nedingo. Tokiu atveju rekomenduojama duoninę, spintelę ar stalčių dezinfekuoti, tam tiks, pavyzdžiui, acto tirpalas, – sako T. Aleknavičius.

- Reklama -

Rinkitės mažiau pelijančius duonos gaminius

Skirtingų duonos gaminių šviežumo laikas gali skirtis, o svarbiausias aspektas, kuris tam daro įtaką – rūgštingumas.

„Dažniausiai pelėsiui atsparesnė yra ruginė duona. Tačiau taip yra visai ne dėl ruginių miltų, o dėl raugo, kuris dažniau naudojamas ruginiuose gaminiuose. Jis suteikia ne tik išskirtinių skoninių savybių, bet ir leidžia ilgiau išlaikyti gaminį šviežią. Rūgštis veikia kaip natūralus konservantas, todėl kuo duona rūgštesnė, tuo ilgiau ji išsilaikys nesupelijusi“, – tikina specialistas.

Kur laikyti duoną?

Geriausias būdas laikyti duoną – sandariai uždarytoje pakuotėje, uždaroje dėžutėje – duoninėje – ar kitoje uždaroje spintelėje, stalčiuje.

„Laikydami duoną tam skirtoje duoninėje būsite tikri, kad ten nepatenka ore esančios bakterijos ir mikrobai, kurie ir sąlygoja pelėsį. Uždaroje dėžutėje ar spintelėje duona bus apsaugoma nuo išorinio temperatūros ir drėgmės poveikio“, – sako T. Aleknavičius.

Duoną visada laikykite sandariai, jos pakuotėje, kuri apsaugo šią nuo užterštumo ir neleidžia duonai sudžiūti.

„Taip pat nerekomenduoju duonos laikyti ant mikrobangų krosnelės ar šaldytuvo, nes šie paviršiai įšyla ir duonos pakelyje pradeda kauptis drėgmė, susidaro kondensatas ir taip susiformuoja tinkama terpė pelėsiui. Siūlau nelaikyti duonos šalia vaisių ir daržovių, kur vyksta spartus nokimo procesas ir mikrobai gali greičiau persinešti nuo vienų produktų ant kitų“, – tikina specialistas.

Šaldyti ar nešaldyti – štai kur klausimas

Daugeliui lietuvių įprasta praktika – laikyti duoną šaldytuve. Tačiau kepyklos atstovas tikina, kad tai iš esmės pakeičia duonos skonines savybes.

„Šaldytuve laikoma duona išties supelis ne taip greitai: ten esanti 4-5 laipsnių temperatūra visiškai nesustabdo, bet labai apriboja visus biocheminius ir mikrobiologinius procesus. Tačiau jeigu mes duoną vertiname dėl jos drėgmės ir minkštumo, šaldytuve šių savybių paprasčiausiai netenkame. Tokiomis sąlygomis duona tampa kietesnė, keičiasi jos tekstūra, ji praranda turimą skonį ir greičiau išdžiūsta“, – sako „Gardėsio“ duonos specialistas.

Jeigu matote, kad nespėsite duonos suvartoti per rekomenduojamas penkias dienas, galite dėti ją į šaldiklį, kur duona tarsi užkonservuojama ir biocheminiai procesai vyksta labai lėtai. Tačiau atitirpstant šaldytai duonai jos struktūra kažkiek pakinta dėl duonoje esančio vandens ir todėl savo savybėmis ji neprilygs šviežiai duonai. Kuo ilgiau duoną laikome šaldiklyje, tuo ji tampa sausesnė ir kietesnė atšildžius. Tokiu atveju atitirpintą šaldytą duoną galima rinktis skrudinimui ar kepiniams.

Ar tikrai pasibaigus galiojimui – negalima vartoti?

Anot T. Aleknavičiaus, vidutinis duonos galiojimo terminas – penkios dienos. Tačiau tinkamai ją laikant, ši šviežia turėtų išlikti ilgiau.

„Dauguma žmonių nesupranta ant duonos etiketės esančio „geriausias iki“ ženklinimo. Įprasta manyti, kad praėjus šiam terminui maistas tampa nevalgomas ir jį reikia išmesti. Tačiau iš tiesų ši data labiau identifikuoja geriausias duonos savybes, šviežumą ir pagaminimo datą. Kiekvienu konkrečiu atveju duona gali būti vartojama ir ilgiau – viskas priklauso nuo jos laikymo sąlygų“, – tikina T. Aleknavičius.

Norėdami išsiaiškinti, ar jūsų duona vis dar yra šviežia, jūs turėtumėte ją atidžiai apžiūrėti. Jeigu pastebėjote pelėsį – duonos jokių būdu nevalgykite. Tačiau jeigu duona neskleidžia nemalonaus kvapo, nėra supelijusi, ją nesudėtingai galite prikelti antram gyvenimui. Jeigu duona apdžiūvo, gaminkite ne tik sumuštinius, bet ir džiūvėsėlius, prancūziškus skrebučius ar krutonus – pasirinkimų daugybė.

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...