1.6 C
Jonava
2024 / 04 / 20

Lietuva – „turčių” su 600 eurų šalis

Ar jau skaitėte?

600 eurų: pragyventi už tiek gali, bet gerai ir saugiai jaustis – vargu, nes nori nenori esi priverstas tapti tikru išgyvenimo virtuozu.

Uždirbate 600 eurų per mėnesį? Turėtumėte džiaugtis: Lietuvos mastu jau esate „turčius“.

- Reklama -

Kiek daugiau nei 600 eurų yra vidutinė alga Lietuvoje atskaičius mokesčius. Man atrodo, kad dirbantys žmonės, turintys mažų vaikų ir finansinių įsipareigojimų, su tokia alga jaučiasi panašiai kaip mūsų pensininkai, kurie už 30-40 metų darbo gauna 266 eurus pensijos – tokia pernai buvo vidutinė senatvės pensija Lietuvoje.

Pragyventi už tiek gali, bet gerai ir saugiai jaustis – vargu, nes nori nenori esi priverstas tapti tikru išgyvenimo virtuozu.

Tyrimas patvirtino: realybė visai kitokia

Nepaisant to, žmonės supranta, kad po 30 metų sulaukus pensinio amžiaus bus ne ką lengviau, o gal net ir sunkiau, nes demografinės prognozės ateities pensininkams nieko gero nežada. Todėl vidurinioji klasė Lietuvoje daro ką gali: taupo ir veržiasi diržus kiek tik pajėgia, kad bent menką dalį pajamų atsidėtų rytdienai – vaikų mokslams, juodai dienai ir senatvei.

Apie tai patvirtina naujausias visuomenės tyrimas, kurį atliko bendrovė „Spinter tyrimai“: Lietuvos žmonės puikiai supranta, kokie iššūkiai jų laukia ateityje, ir pagal savo galimybes daro ką gali, tik tos galimybės, deja, kol kas yra labai ribotos.

- Reklama -

Šio reprezentatyvaus tyrimo rezultatai kai kuriems mūsų politikams ir visuomenės veikėjams dabar turėtų būti lyg šaltas dušas – tiems, kurie praėjusių metų pabaigoje pakėlė Lietuvoje tikrą vajų, esą per gyvybės draudimą ateičiai ir juodai dienai kaupia daugiausiai „turčiai“, todėl neva ir valstybės skatinimą – galimybę susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) nuo taupymui vaikų mokslams bei senatvei skirtų lėšų – reikia skubiai naikinti.

Kaip žinote, valstybė skatina žmones taupyti ateičiai, sudarydama galimybę susigrąžinti 15 proc. nuo sumokėtų gyvybės draudimo įmokų, kuris Vyriausybės nutarimu yra įtvirtintas kaip papildomo kaupimo pensijai įrankis – kartu su trečiosios pakopos pensijų fondais.

Tačiau dabar pasižiūrėkime, ką apie tai kalba atliktas tyrimas: kas iš tiesų daugiausiai kaupia savo ateičiai ir kartu naudojasi šiuo valstybės skatinimu ir ar mūsų žmonėms tokio skatinimo apskritai reikia?

O tyrimas visiems skeptikams turėtų atmerkti akis, nes jis aiškiai parodo, kad per gyvybės draudimą ateičiai daugiausiai kaupia vidurinioji klasė arba netgi žemesnė: tai yra žmonės, kurių pajamos vienam šeimos nariui yra nuo 200 iki 500 eurų per mėnesį. Remiantis tyrimu, tokių gyventojų – savarankiškai savo ateitimi besirūpinančių piliečių – yra net 69 proc.

- Reklama -

Taigi šis tyrimas galutinai sugriauna mitą, kad gyvybės draudimas, per kurį ateičiai kaupia apie 400 tūkst. Lietuvos gyventojų, yra turtingųjų paslauga.

Žinoma, nebent mes gyvename valstybėje, kurioje „turčiumi“ laikomas už 500-600 eurų algą dirbantis žmogus, kuris diena po dienos sukasi iš paskutiniųjų, kad užtektų ne tik maistui, būsto paskolai ir vaikų būreliams, bet ir pavyktų nors kelias dešimtis eurų juodai dienai ir būsimai pensijai atsidėti.

Vienintelis receptas oriai senatvei susikurti

Taigi kalbame ne apie kokius nors turtuolius, o apie mūsų viduriniąją klasę – apie tą visuomenės dalį, kuriai valstybės palaikymas ir skatinimas savarankiškai rūpintis savo finansine gerove yra labai reikalingas. Jei jie papildomai netaupys, tuos keliasdešimt eurų galiausiai pravalgys, o tada, sulaukus gyvenimo saulėlydžio, visą gyvenimą atidirbus ir mokėjus mokesčius valstybei ir „Sodrai“, beliks sudžiūvusią duoną valgyti.

Nes prognozės sako labai aiškiai – iš valstybės po trijų keturių dešimtmečių gali tikėtis tik 30-40 proc. darbinių pajamų sieksiančios pensijos. Todėl kitos išeities, kaip tik taupyti savo senatvei patiems, paprasčiausiai nėra: taip ir reikia planuoti, kad maždaug 30 proc. turėtų darbinių pajamų senatvėje užsitikrinsi per valstybės mokamą senatvės pensiją, o kitą, didesniąją dalį, per kelis dešimtmečius iki pensijos reikėtų sukaupti savarankiškai. Tai yra vienintelis receptas oriai senatvei Lietuvoje susikurti.

Šia paprasta taisykle vadovaujasi ir vakariečiai ir tik todėl jų pensininkai, užuot skaičiavę kiekvieną eurą kaip mūsų vargšai senjorai, senatvėje gali mėgautis gyvenimu ir keliauti po pasaulį.

Beje, kad skatinimas taupyti ateičiai per gyvybės draudimą yra reikalingas, mano 55 proc. visų Lietuvos gyventojų ir net 83 proc. gyvybės draudimu apsidraudusių gyventojų. Tai patvirtino „Spinter“ tyrimas – pirma reprezentatyvi visuomenės apklausa, atlikta po pastarųjų Seimo ketinimų panaikinti galimybę susigrąžinti dalį GPM gyventojams, kurie savo finansine ateitimi rūpinasi per gyvybės draudimą.

Taigi turime apklausos rezultatus, kurie siunčia politikams žinią: valstybės skatinimas yra būtinas, nes jis sutelkia žmones neplaukti pasroviui ir jau šiandien prisiimti atsakomybę už savo finansinę ateitį.

Tyrimas parodė, kad tauta iš valstybės visų pirma tikisi palaikymo, bet tikrai ne to, ką matėme baigiantis 2016-iesiems, kai buvo vėzdu užsimota prieš vieninteles valstybės paskatas Lietuvos žmonėms užsitikrinti orią senatvę.

Todėl galime dar kartą pasidžiaugti, kad Seimo nariai paskutinę akimirką atsisakė šių žingsnių ir apsiribojo lubų GPM susigrąžinimui įvedimu – nors įstatymo taikymas ne tik naujoms, bet ir senoms sutartims pažeidžia dalies klientų teisėtų lūkesčių principą, skatinimas taupyti vis dėlto išliko.

Įvedus lubas buvo apribota maksimali mokesčių suma, kurią galima susigrąžinti mokant gyvybės draudimo ar trečiosios pakopos pensijų fondų įmokas.

Žinia, nuo šių metų 15 proc. GPM bus galima susigrąžinti nuo bendros šių įmokų sumos, neviršijančios 2000 eurų per metus – tai reiškia, kad maksimali susigrąžinama suma negalės viršyti 300 eurų per metus.

Estų pensininkams – triskart didesnės pensijos

Lubos iš tiesų buvo reikalingos – užkirtome kelią valstybės skatinimu naudotis ir tiems gyventojams, kurie yra pajėgūs kaupimui skirti itin dideles sumas. Tokių žmonių dalis tarp visų besidraudžiančiųjų yra tik maža saujelė, bet faktas, kad šaukštas deguto šiuo atveju gadino visą medaus statinę.

Tiesa, yra ir kita medalio pusė: įvestomis lubomis mes tarsi užprogramuojame žmones, kokią sumą jiems skirti savo oriai senatvei, o ta suma dabar anaiptol nėra pakankama – Lietuvoje įvestos 2000 eurų lubos, tuo tarpu Estijoje jos siekia 6000 eurų, be to, mūsų kaimynai jas ketina dar didinti.

Gyvenimas nestovi vietoje, kainos ir pragyvenimo lygis kyla, todėl ir mes jau dabar turime galvoti apie lubų didinimą arba indeksavimo mechanizmus.

Nepriklausomybės pradžioje Lietuvos ir Estijos startinės pozicijos buvo labai panašios, o dabar atotrūkis yra akivaizdus ir jis vis didėja. Štai vidutinis atlyginimas Estijoje šiandien yra daugiau nei trečdaliu didesnis nei Lietuvoje, vidutinė senatvės pensija – didesnė 45 proc.

Pamatus savo ateičiai ir būsimoms pensijoms estai taip pat yra pakloję kur kas geresnius: Estija savo gyventojus skatina taupymui skirti 500 eurų per mėnesį, o Lietuva – kiek daugiau nei pusantro šimto eurų. Tai reiškia, kad net tris kartus mažiau.

Tad neišradinėkime dviračio – lygiuokimės į Estiją, nes akivaizdu, kad jiems sekasi geriau. Esame teisingame kelyje ir jei šią kryptį išlaikysime, vakarietiška gyvenimo gerovė taps realybe ir Lietuvoje.

Artūras Bakšinskas,

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...