12.3 C
Jonava
2024 / 03 / 29

5 svarbiausi įgūdžiai pradedantiesiems verslininkams

Ar jau skaitėte?

Antanas Bakšys.
Antanas Bakšys.

Pradėti kurti verslą – nėra misija neįmanoma, tačiau sėkmingai veiklai reikia mokėti ir žinoti daug įvairių dalykų: kaip samdyti žmones, kaip užtikrinti gerą komandos kultūrą ir klimatą, suprasti rinką ir jos poreikius, kurti paklausius produktus ir paslaugas, laiku mokėti mokesčius…

- Reklama -

Nors pradedantieji dažniausiai nėra į visą tai pakankamai įsigilinę, ir Lietuvoje, ir pasaulyje yra daug sėkmingų jaunųjų verslininkų, kurie sukūrė didelius verslus neturėdami jokios ankstesnės patirties. Kaip ir kodėl jiems tai pavyko, o kiti niekaip neranda sėkmės formulės? Atsakymą pateikia jaunasis antrepreneris Antanas Bakšys, pasidalijęs penkiais svarbiausiais sėkmingo verslo kūrimui įgūdžiais.

„Galiu labai tvirtai pasakyti, kad visiškai nesvarbu, kiek tau metų, iš kokio tu miesto ir ką veikei iki šiol – tu dabar gali pradėti kurti savo verslą ir užauginti klestinčią pasaulinę kompaniją“ – įsitikinęs A. Bakšys.

Aktyvus vaikinas vadovauja įmonei „SearchNode“, kuri buvo inkubuojama jauno verslo akseleratoriuje Kauno technologijos universiteto (KTU) „Startup Space“. „SearchNode“ kuria vartotojų elgesį suprantančią paieškos sistemą el. parduotuvėms.

Jaunasis verslininkas daug vertingų žinių pasisėmė garsiajame JAV Silicio slėnyje vykusiame startuolių akseleratoriuje „Startup Bootcamp“. Kalifornijoje kartu su KTU „Startup Space“ komanda apsilankęs A. Bakšys turėjo galimybę pasiklausyti ir pabendrauti su didžiausiais JAV investuotojais, sudalyvauti jaunųjų verslininkų mokymuose.

5 svarbiausi įgūdžiai, kurie padės kurti klestinti verslą:

- Reklama -

1. Būti tarp reikiamų žmonių

Vienam yra labai sunku siekti užsibrėžtų tikslų. Ne paslaptis, jog geri santykiai su žmonėmis, atveria naujas galimybes bei padeda sužinoti daug naujų dalykų.

Pavyzdžiui, pradedant kurti verslą, reikia suburti komandą. Jei iš anksčiau pažįsti žmones, su kuriais norėtum dirbti kartu, tau yra daug lengviau suburti stiprią, vienas kitą pažįstančių žmonių komandą.

Sukūrus pirmąją produkto versiją, tavo verslui reikės pirmųjų klientų. Jei gali nueiti pas pažįstamą, su kuriuo sieja geri santykiai – bus daug lengviau pabendrauti apie potencialų bendradarbiavimą, negu eiti pas visiškai nepažįstamą žmogų.

- Reklama -

Tokia pati situacija nutinka ir kai reikia su kažkuo pasitarti dėl verslo vystymo. Jei iškyla klausimas, kaip pradėti verslo plėtrą į JAV rinką ir tu jau turi pažįstamą, kuris šioje srityje yra profesionalas, gali tiesiog pakviesti jį papietauti ir gauti atsakymus į labai svarbius klausimus.

Tai tik keletas pavyzdžių, parodančių, kad santykiai su skirtingų profesijų, išsilavinimo žmonėmis yra labai naudingi. Todėl būdami versle turime stengtis palaikyti gerus santykius su kuo platesniu pažįstamų ratu. Net ir sunkiose situacijose, kai norisi žmogų aprėkti ar net įžeisti – negalime pasiduoti emocijoms. Neigiamas emocijas sukėlęs pašnekovas galbūt už kelerių metų taps labai svarbiu klientu, partneriu ar investuotoju, nuo kurio priklausys ir dalis tavo verslo sėkmės.

Taigi, dalyvaukite renginiuose, burkitės į įvairiausias bendruomenes ir stenkitės turėti skirtingų sričių profesionalų pažįstamų ratą bei palaikykite šiltus santykius. Su kiekvienu žmogumi, nors ir kartais kaip sunku tai būtų, elkitės etiškai, nes niekada nežinai kada su juo vėl suves keliai.

2. Disciplina ir laiko planavimas

Svajonės be veiksmų liks tik svajonėmis, o veiksmai be svajonių ir liks tik niekur nevedančiais veiksmais. Norint kažką pasiekti, disciplinuotas gyvenimas yra veiksnys vedantis į tikslą.

Dauguma pasaulio verslo lyderių bei žymių kūrėjų susikuria asmeninės disciplinos taisykles: kėlimasis 6:00 valandą ryto, 50 valandų darbo savaitės grafikas, sveika mityba, knygų skaitymas, laikas su artimaisiais – tai tik keli pavyzdžiai iš verslo lyderių disciplinos taisyklių.

Siekiant aukštumų versle, ir tu turi turėti konkretų planą dienai, savaitei, mėnesiui. Darbas privalo būti tikslingas ir nešantis rezultatus. Jei pradėjęs darbą mąstai, ką čia dabar nuveikus, tai nėra gerai. Pasiimk popieriaus lapą, užsibrėžk tikslą ir nusistatyk ką turi padaryti, kad tikslą pasiektum.

Disciplina yra vienas pagrindinių sėkmės faktorių kuriant verslą. Mažiau vakarėlių, kryptingas darbas ir aiški dienotvarkė leis vykdyti planus daug greičiau negu blaškantis ir neturint pastovios darbo dienos.

„Žmogus išdrįsęs išvaistyti valandą savo laiko dar neatrado gyvenimo vertės“, – yra pasakęs Charles‘as Darwinas.

3. Kasdieninio mokymosi mentalitetas

Vystant verslą reikia turėti labai daug žinių bei patirties. Patirtį įgauname mokydamiesi iš savų ir svetimų klaidų bei iš kasdieninių darbo įvykių. Žinias įgauname iš kitų žmonių bei savarankiško mokymosi.

Galima drąsiai teigti, kad jeigu pradedantysis verslininkas savarankiškai nesimoko ir nesigilina į jo verslui aktualias temas – jis neužaugins sėkmingo verslo. Turiu omeny visiškai savarankišką mokymąsi, o ne nekryptingą ir kartais nelabai aktualų formalųjį švietimą.

Noriu paminėti kelis svarbiausius informacijos šaltinius, iš kurių privalome mokytis bei kuriuose galime rasti tinkamą informaciją:

a. Knygos. Perskaitykite mažiausiai vieną knygą per mėnesį. Nežinote kokias knygas skaityti? Prašau – šios be galo vertingos ir įdomios 20 verslo ir savęs tobulinimo knygų bus jūsų atspirtis.

b. Quora.com – rasite atsakymus į pačius įvairiausius ir netikėčiausius klausimus bei sužinosite itin daug naujų dalykų tiek apie verslą, tiek apie jūsų rinkos specifiką.

c. Coursera – nemokami kursai iš geriausių pasaulio universitetų. Mokykitės jus dominančių dalykų – nuo programavimo subtilybių iki sporto verslo detalių.

4. Rinkos supratimas ir sekimas

Pradedant restoranų verslą ir nieko apie šią rinką neišmanant, greičiausiai nepavyks sukurti sėkmingai veikiančio ir pelną generuojančio restorano. Tai galioja kiekvienai rinkai ir nišai.

Norint kurti produktus ir paslaugas tam tikrai rinkai, jūs privalote tą rinką žinoti, ją nuolatos analizuoti bei papildomai domėtis. Tik suprantant rinkos problemas, žinant kaip rinka vystėsi praeityje, galėsite sukurti tai, ko rinkai reikės.

Tačiau tai neturi jūsų išgąsdinti, jei pradėjote kurti verslą nežinodami savo rinkos. Pradmenis galima susirinkti labai greitai:

a. Susitikite bei susipažinkite su mažiausiai 10 jus dominančios rinkos profesionalų ir aptarkite jos problemas bei kaip įsivaizduojate rinkos ateitį.

b. Perskaitykite mažiausiai vieną knygą susijusią su jūsų rinka.

c. Užsiprenumeruokite mažiausiai trijų geriausių rinkos tinklaraščių (blog’ų) ir kas savaite peržvelkite naujus straipsnius. Greičiausiai šie tinklaraščiai bus tik anglų kalba. Tai jums leis sekti rinką ir naujausias jos tendencijas.

Įsivažiavę tęskite rinkos analizavimą bei iki pat karjeros pabaigos nesustokite domėtis rinka bei susitikinėti su žmonėmis dirbančiais „jūsų“ rinkoje. Tai leis įgyti didelį pranašumą prieš konkurentus ir kurti didelę paklausą turinčius produktus bei paslaugas.

5. Prisitaikymas

Gamtininkas ir darvinizmo idėjos autorius Ch. Darwinas kartą yra pasakęs: „Ne stipriausia rūšis, kuri išgyvena, net ir ne pati protingiausia, bet ta, kuri yra labiausiai reaguojanti į pasikeitimus“.

Mes gyvename itin dinamiškame ir greitai besikeičiančiame pasaulyje, gyvenimas kuriame niekada nesulėtės. Kas buvo reikšminga vakar (tam tikri įgūdžiai, žinios, žmonių ratas ir kt.), gali būti visiškai nebevertinga rytoj.

Prisitaikymas prie pasaulio kaitos mums leidžia gyventi naujomis sąlygomis ir išlikti situacijos bei rinkos viršuje. Be abejo, įgūdis yra geriausias, kai yra kombinuojamas su įžvalgomis, suteikiančiomis mums šviežią perspektyvą prieš patį pasikeitimą.

Pavyzdžiui, dabar vis daugiau ir daugiau žmonių supranta, kad pasikeitė šaltiniai iš kurių galima gauti žinių ir įgyti išsilavinimą. Seniau žmonės galėjo įgyti žinių tik universitetuose, mokyklose ir viešosiose bibliotekose. Atsiradus internetui viskas pasikeitė. Savarankiškas mokymasis, apie kurį kalbėjome šiame straipsnyje, leidžia įgyti žinių bei išsilavinimą ir be formalaus, be personalizuoto švietimo. Ir tai tik vienas iš pavyzdžių, kur ir kaip pasaulis keičiasi.

Todėl sekime kas vyksta pasaulyje, keiskimės, kai keičiasi pasaulis, ir išnaudokite šias galimybes savo versle.

Pabaigai norėčiau palinkėti kiekvienam jaunajam verslininkui įgyti šiuos penkis svarbius įgūdžius ir siekti verslo aukštumų. Tikrai yra dar daugiau svarbių įgūdžių, tačiau pradžioje būtina ištobulinti šiuos penkis. Neabejoju, jog turint šiuos įgūdžius, jūs galėsite sklandžiai ir profesionaliai vystyti savo verslą, kurti pasaulinius produktus bei paslaugas ir puikiai dėl to jaustis.

Eglė Šliurpaitė
Viešųjų ryšių projektų vadovė
Kauno technologijos universitetas

- Reklama -

Skrandžio skausmas: kodėl atsiranda ir kaip jo išvengti

Skrandis yra vienas iš svarbiausių virškinimo organų, atliekantis pagrindinį vaidmenį maisto perdirbime ir maistinių medžiagų įsisavinime. Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui – bent kartą gyvenime su juo yra susidūręs kone kiekvienas mūsų. Nors dažniausiai skrandžio...

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Plaukų slinkimo problemoms spręsti – ne „stebuklingi“ šampūnai

Įprastai žmogus per dieną praranda 40-150 plaukų, bet šis skaičius gali stipriai padidėti dėl netinkamos jų priežiūros ar bendros žmogaus organizmo būklės pablogėjimo. Į holistinio požiūrio „AUM Wellness Clinic“ grožio pusryčius, susirinkęs gausus būrys...

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas)

Falafelių dienos proga kulinarė siūlo jų pasiimti į pikniką: patiks skubantiems (receptas) Traškūs išorėje ir minkšti viduje – avinžirnių falafeliai užkariauja ne tik veganų virtuves: tradicinis Artimųjų Rytų ir Viduržemio jūros šalių patiekalas puikiai pritaikomas...

„Paysera“ Europos klientams pristato šaltibarščių spalvos mokėjimo kortelę

Lietuviška finansinių technologijų įmonė „Paysera“ pristatė šviesiai rožinę, arba tiksliau sakant, lietuviškų šaltibarščių spalvos „Visa“ mokėjimo kortelę. Tai yra trečioji naujo dizaino mokėjimo kortelė nuo praėjusių metų pavasario, kai įmonė pristatė naują logotipą ir...